День за два: коли набирає законної сили рішення суду?

День за два: коли набирає законної сили рішення суду?

При виконанні рішень судів про зарахування в строк покарання у вигляді позбавлення волі строку перебування під вартою часто виникають ситуації, коли змінений таким способом строк покарання перевищує той, який був встановлений обвинувальним вироком суду.

Згідно положень ч.5 ст.72 КК України в редакції від 24.12.2015 року – в таких випадках засуджена особа підлягає звільненню. Частина судів у своїх рішеннях безпосередньо вказує – «вважати особу такою, що відбула покарання повністю», частина просто постановляють зарахувати термін, а подальший підрахунок і підстави для звільнення покладаються на адміністрацію установи виконання покарання.

До речі, тут все залежить від правильності складання клопотання – якщо в ньому не зазначено «прошу звільнити» або ж «прошу привести вирок у відповідність із законом №838-VIII», а просто вказано «прошу зарахувати» – суд так і вчинить.

Так от, якщо суд постановляє – вважати особу такою, що відбула покарання, рішення підлягає негайному виконанню – то коли ж таке рішення виконується? Коли адміністрація колонії зобов’язана звільнити засудженого?

Згідно ч.3 ст.534 КПК України виправдувальний вирок чи судове рішення, що звільняє обвинуваченого з-під варти, виконуються в цій частині негайно після їх проголошення в залі судового засідання.

Але на сьогоднішній день абсолютна більшість судових засідань про застосування закону «день за два» відбуваються в режимі відеоконференції (згідно ст.336 КПК України) або ж взагалі без присутності засудженого (згідно його заяви про відмову). Таким чином, адміністрація колонії не має документального підстави звільнити засудженого – адже рішення суду про його негайне звільнення виготовляється і доставляється в колонію кілька днів.

У більшості випадків, якщо рішенням суду засуджений підлягає звільненню, адміністрація УВП навіть маючи в руках рішення суду – все одно перестраховується і звільняє засудженого на восьмий день, коли рішення набирає законної сили.

Підсумовуючи, можна зробити наступний висновок: якщо рішенням суду чітко зазначено про негайне звільнення засудженого, адміністрація УВП зобов’язана його звільнити відразу після отримання такого рішення, не залежно від того – набрало воно законної сили чи ні.

Оставить комментарий

Реклама
Выбор языка:
Подписка на новости

Введите Ваш email:

Delivered by FeedBurner

Недавние сообщения